poniedziałek, 7 stycznia 2013

80 rocznica złamania kodu "Enigmy".

W grudniu obchodziliśmy 80 rocznicę złamania szyfru „Enigmy”.

Polscy naukowcy dokonali rzeczy uważanej za niemożliwą, złamali kody szyfrowe stosowane przez służby niemieckie oraz stworzyli kopię niemieckiej maszyny szyfrującej.

Pod koniec grudnia 1932 r trzej polscy matematycy Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski rozpracowywali tajemnicę działania niemieckiej maszyny szyfrującej. To największy w historii sukces polskich kryptologów i jeden z największych sukcesów polskich służb wywiadowczych.

Rozszyfrowanie kodu Enigmy miało ogromne znaczenie podczas II wojny światowej. Pozwalało na przechwytywanie przez aliantów niemieckich depesz, rozkazów i planów operacyjnych. Dzięki temu losy wojny zostały skrócone o 2-3 lata i ocaliło to życie milionów ludzi
 
Nasi genialni kryptolodzy byli studentami wydziału matematyki Uniwersytetu Poznańskiego. Jako pierwsi w swoich pracach zastosowali metody matematyczne do kryptoanalizy. Dzięki ich nowemu spojrzeniu, można było odczytać tak bardzo skomplikowane, szyfrowane kody zawierające wiele kombinacji.

Warto pamiętać o tej rocznicy jako o wkładzie polskich uczonych w zakończenie II wojny światowej. O jakości polskiej szkoły matematyki. O umiejętnościach i możliwościach naszych kryptologów. O ich wytrwałości i konsekwencji. O tym, że polscy matematycy odczytali i złamali kod Enigmy pomimo, że nikt nie wierzył, że jest on możliwy do rozwiązania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz